جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩
کاردرمانی
 

 

سرپرست واحد کاردرمانی : خشایار عالمگیر تهرانی

معرفی واحد کاردرمانی مرکز روانپزشکی رازی

واحد کاردرمانی به­عنوان یکی از واحد­­های درمانی حاضر در این مرکز از سال 1355 فعالیت خود را در حوزه­ی ارزیابی و غربالگری، انجام مداخلات کاردرمانی آغاز نمود.

تعریف کاردرمانی

کاردرمانی از رشته‌های پیراپزشکی محسوب می‌شودکه نقش قابل توجهی در توانبخشی بیماران جسمی و اعصاب و روان دارد. کاردرمانی استفاده از فعالیت های هدفمند برای افرادی است که در اثر آسیب یا بیماری دچار مصدومیت، اختلال عملکرد روانی، اجتماعی، رشدی، اختلالات یادگیری، فقر و تفاوتهای فرهنگی یا روند سالخوردگی شده اند، به منظور ایجاد حداکثر استقلال، جلوگیری ازناتوانی، بالا بردن کیفیت زندگی و حفظ سلامتی.

در کاردرمانی، توانبخشی صرفا به معنای کاستن از علائم بیماری نیست بلکه کمک به مراجعان برای استقلال در فعالیت­های روزمره زندگی با وجود محدودیت‌ها و علائم است.

حوزه­ی فعالیت کاردرمانی به سه حیطه ­ی اصلی مرتبط با زندگی فرد، مربوط است:

1- مهارتهای مربوط به زندگی روزمره 2- کار یا فعالیت­های مولد 3- فعالیت­های اوقات فراغت.

فعالیت های توانبخشی حرفه ای در راستای اهداف کاردرمانی و توانبخشی که هدف آن رسیدن فرد به حداکثر استقلال و ورود به بازار کار است، در کارگاههای توانبخشی حرفه ای این مرکز در حال انجام می باشد، که این امر از طریق حرفه آموزی در رشته­های مختلف توسط مربیان متخصص صورت می پذیرد.

پرسنل نیروی انسانی در حوزه کاردرمانی


سطح تحصیلات

تعداد

جنسیت

زن

مرد

کارشناس

13

5

8

کارشناس ارشد

7

4

3

جمع

19

9

11

 

 

 

 

پرسنل نیروی انسانی در حوزه کارگاه توانبخشی

سطح تحصیلات

تعداد

جنسیت

زن

مرد

کارشناس و کارشناس ارشد

4

2

2

مربی حرفه­ ای

15

9

6

جمع

19

11

8

 

خدمات کاردرمانی 

ابزار و وسایل مختلفی در کاردرمانی  به منظور ارزیابی و مداخله درمانی مورد استفاده قرار می­گیرد، که بسته به هدف درمانی می­تواند  شامل  انواع بازی­ها، وسایل و ابزار هنری، حرفه­ای و ورزشی  باشد.

در کاردرمانی اعصاب و روان روش‌ها و درمان­های متفاوتی از جمله فعالیت انفرادی، گروه درمانی، رفتاردرمانی شناخت درمانی، فعالیت­های مربوط به اوقات فراغت و توانبخشی حرفه­ای وجود دارد، ابتدا مراجعه کننده یا بیمار ارزیابی  و بررسی می‌شود که چه توانایی‌هایی را از دست داده و چه توانایی‌ها و امکاناتی برای او باقی مانده است. سپس مطابق با وضعیت وی، کاردرمانگر به طراحی توانبخشی می‌پردازد که این کار در کاردرمانی و با حمایت خانواده صورت می‌گیرد. ضمنا فعالیت­هایی که در کاردرمانی این مرکز انجام می­شود ممکن است داخل بخش یا خارج از بخش باشد. اگر بیماری مناسب استفاده از فعالیت­های خارج بخش باشد، کاردرمانگر به پزشک پیشنهاد می­دهد و در صورت موافقت پزشک، بیمار می­تواند از فعالیت­های خارج از بخش کاردرمانی استفاده نماید.

 

دانشگاه علوم بهزیستی...تماس با دانشگاهگروه های آموزشیمراكز درمانيمراكز پژوهشينقشه سایتکتابخانه و مرکز اطلاع رسانی

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی